Eksperckie spotkania online

Zależy nam na tym, aby w dyskusji o fake newsach i ich wpływie na nasze życie wybrzmiał także głos specjalistów i osób, które doświadczyły tego zjawiska. Dlatego zapraszamy wszystkich na spotkania online z ekspertami, którzy opowiedzą m.in. o tym, czym są fake newsy, jak je wychwytywać, jak wpływają na kształtowanie świadomości współczesnych użytkowników internetu. Wśród naszych gości będą także osoby publiczne, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z problemem fałszywych treści na temat ich samych.

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły
PIĄTEK 13.11.2020
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
9:50Otwarcie #FakeHunter Challengeya
10:00Marek DietlPrezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
12:00Tomasz Rożeknaukowiec
Debata
14:00 - 14:45
Grzegorz Jankowskidziennikarz
Tomasz WróblewskiPrezes WEI
Wojciech PędzichWikimedia
16:00Agnieszka HyżyDziennikarka
18:00Tomasz LisPublic Relations HCG
SOBOTA. 14.11.2020
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
10:00Redbad Klynstra - Komarnickiaktor, reżyser
12:00Jakub Biernat, Aleś ZarembiukTVP Biełsat / Dom Białoruski
Debata
14:00 - 14:45
Michel Viatteau Redaktor weryfikujący AFP
Stefan VossSzef weryfikacji DPA
Alex GiboiSekretarz Generalny EANA
Desiree Garcia PruñonosaSzef weryfikacji EFE
16:00Piotr Legutkodyrektor TVP Historia
18:00Cristina Tardaguila Zastępca dyrektora International Fact-Checking Network
NIEDZIELA 15.11.2020
GodzinaImię i nazwiskoFunkcja
10:00Joanna Kos-Krauzereżyserka, scenarzystka, producentka
12:00Hirek Wronadziennikarz muzyczny
Debata
14:00 - 14:45
Jan Zygmuntowskinaukowiec, wykładowca
Krzysztof StępniakKS. prof. UKSW dr hab., kierownik Katedry Komunikacji UKSW, medioznawca, wicedyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW
Klaudia Rosińskadr teologii środków społ. przekazu, medioznawca, specjalistka ds. dezinformacji za pomocą fake news, pedagog
Jakub Kuśpsycholog nowych technologii dr SWPS
16:00Piotr Gursztyndziennikarz, historyk
18:00Paweł Mąciwoda-Jastrzębskigitarzysta basowy, członek zespołu Scorpions
18:30Zakończenie #FakeHunter Challenge

NASI PRELEGENCI

  • Agnieszka Hyży

    Dziennikarka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polsat i Polsat Cafe.

  • Aleś Zarembiuk

    Szef Białoruskiego Domu w Warszawie. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Białoruski i Polski działacz społeczny.

  • Alexandru Giboi

    Alexandru Giboi jest Sekretarzem Generalnym EANA. Wybrany przez Zgromadzenie Ogólne organizacji we wrześniu 2018 r. Alexandru Giboi był wcześniej dyrektorem generalnym i przewodniczącym Rady Dyrektorów AGERPRES – Rumuńskiej Krajowej Agencji Prasowej. Był członkiem zarządu EANA w latach 2015-2018. Był także sekretarzem generalnym ABNA-SE - Stowarzyszenia Bałkańskich Agencji Informacyjnych w latach 2014-2018, a także pełnił funkcję prezesa tej samej organizacji w latach 2013–2014. Przed pracą w sektorze medialnym Alexandru Giboi pracował jako konsultant ds. relacji prasowych.

  • Cristina Tardáguila

    Cristina Tardáguila jest zastępcą dyrektora International Fact-Checking Network, a także założycielką Agência Lupa, pierwszej inicjatywy weryfikacji informacji w Brazylii. Jako dziennikarka pracowała w niektórych głównych brazylijskich mediach: O Globo, Folha de S.Paulo i revista piauí. Ukończyła dziennikarstwo w Rio de Janeiro, tytuł magistra uzyskała w Madrycie i ponownie uzyskała tytuł MBA z marketingu cyfrowego w Rio. Opublikowała dwie książki: „A Arte do Descaso” (w 2016 r.) O przestępstwach artystycznych oraz „Você foi Enganado” (2018) o fałszywych roszczeniach prezydenckich. Dwukrotnie była na czerwonym dywanie TEDx i zdobyła w 2018 roku nagrodę elPeriodico / Grupo w Hiszpanii jako najlepsza dziennikarka roku. Tardaguila była nominowana do nagrody im. Gabriela Garcíi Marqueza w Kolumbii i nagrody Comunique-se w Brazylii. Obie w swoich kategoriach innowacji.

  • Desirée García

    Jest szefem EFE Verifica, usługi weryfikacji faktów w EFE. Była korespondentką w Nairobi i zajmowała się konfliktami i rozwojem społecznym w Afryce Subsaharyjskiej. Otrzymała międzynarodowe granty reporterskie i wyprodukowała film dokumentalny „Owino”, nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Posiada dyplom z dziennikarstwa oraz tytuł magistra polityki i demokracji.

  • Grzegorz Jankowski

    Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Współtworzył i przez 11 lat kierował dziennikiem „Fakt”. Prowadzi stałe programy na antenach Polskiego Radia 24, Programu Pierwszego Polskiego Radia, Polsat News i Superstacji, której jest dyrektorem programowym. Autor książki „Fakt. Tak było naprawdę. Seks, afery, polityka”.

  • Hirek Wrona

    Niezależny krytyk muzyczny z doświadczeniem w mediach elektronicznych i tradycyjnych (TVP, PR III Polskiego Radia). Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. Zafascynowany połączeniem obrazu i muzyki. Jednocześnie kolekcjoner płyt winylowych. Internet (obok jazzu) uważa za największy wynalazek XX wieku.

  • Jakub Biernat

    Jakub Biernat, dziennikarz TV Biełsat, od lat fascynuje się Białorusią, obszarem Europy Wschodniej i d. ZSRR. Reportażysta, tłumacz i podróżnik. Mówi po białorusku.

  • Jakub Kuś

    Psycholog. Wykładowca Uniwersytetu SWPS Zajmuje się wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka i relacje międzyludzkie. W pracy naukowej koncentruje się przede wszystkim na tym, w jaki sposób korzystanie z internetu oddziałuje na sferę emocjonalną, poznawczą i moralną człowieka. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii.

  • Jan Zygmuntowski

    Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prezes zarządu think-tanku Fundacja Instrat i stały współpracownik kilku innych organizacji pozarządowych. Naukowo zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji oraz polityką publiczną.

  • Joanna Kos-Krauze

    Reżyserka, scenarzystka i producentka. Ur. 1972. Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013-2018, obecne wiceprzewodnicząca. W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Andrzeja Munka oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimage w Strasburgu. Ostatni film „Ptaki Śpiewają w Kigali”, został nagrodzony na kilkudziesięciu festiwalach na świecie min: w Karlowych Warach (Nagroda dla najlepszej aktorki - Jowita Budnik i Eliane Umuhire) , Chicago (Nagroda za najlepszą reżyserię, Nagroda dla najlepszej aktorki - Jowita Budnik i Eliane Umuhire) Locarno (Nagroda First Look), Luxemburgu (Grand Prix), Kalkuta, Stambuł, Krym Gdynia 2017 (Nagroda Srebrne Lwy, Nagroda za główną rolę kobiecą dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire), nagroda za montaż.

  • Klaudia Rosińska

    Doktor teologii środków społecznego przekazu, medioznawca, specjalistka ds. dezinformacji za pomocą fake news oraz pedagog. Autorka publikacji na temat psychologicznej podatności na fake newsy. Od 2017 roku prowadzi ćwiczenia pt. „Krytyczny odbiór przekazów medialnych” w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

  • Krzysztof Stępniak

    Dr hab., medioznawcza, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wicedyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, kierownik Katedry Komunikacji Religijnej, Marketingu i Reklamy.

  • Marek Dietl

    Dr Marek Dietl jest prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i doradcą ekonomicznym Prezydenta RP oraz adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wcześniej zdobywał doświadczenie poprzez prawie 20 letnią praktykę w doradztwie strategicznym i branży venture capital. Zasiadał w Radach Nadzorczych, Komisjach Rewizyjnych i Komitetach Inwestycyjnych ponad 25 organizacji.

  • Michał Viatteau

    Urodzony w 1949 roku w Krakowie. Ukończył Liceum Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego, potem Institut Français de Presse, Université de Paris 2. Pracę w AFP rozpoczął w Paryżu w 1972 roku. Pracował na wielu stanowiskach, w tym w Teheranie (szef biura) , Rzymie (korespondent watykański), Sarajewie (korespondent wojenny), następnie jako szef biur w Moskwie, Warszawie i Montrealu. Został szefem warszawskiego biura ponownie od 2014 do maja 2020. Redaktor sprawdzający od 1 czerwca 2020. W 1991 roku na misji sponsorowanej przez rząd francuski, odpowiadając na zaproszenie polskich władz, uczestniczył w modernizacji polskiej agencji PAP.

  • Paweł Mąciwoda – Jastrzębski

    Jeden z najpopularniejszych gitarzystów basowych na świecie. Multiinstrumentalista, kompozytor, współtwórca sceny rockowej i undergroundowej lat 80'w Polsce (TSA, Oddział Zamknięty, Pudelsi, Kora, Redkot). Członek czołowych polskich zespołów jazzowych (Walk Away - Urszula Dudziak - Michał Urbaniak, Jarek Śmietana, Joachim Mencel). Muzyk crossover, poruszający się biegle w stylach m.in. jazz, jazz – rock, afro, fusion, rock, folk, rap, soul, muzyka instrumentalna, metal, etno, blues, pop, funky, world music. W latach 90' będąc na emigracji w USA, szlifował warsztat muzyczny grając m.in. z Adamem Holzmanem, Bernardem Lee „Pretty” Purdie (Aretha Franklin,Miles Davis,BB.King), Mulate Astatke, Kaisa, Pete Townshendem (The Who), Ianem Paice (Deep Purple), co doprowadziło go na największe sceny świata. Od 2003 roku członek legendarnego zespołu SCORPIONS. Jako drugi i do tej pory ostatni Polak (125 lat po Janie Ignacym Paderewskim), stanął na deskach nowojorskiej sceny Madison Square Garden. Pacyfista, miłośnik nart, kultury, sztuki. Szczęśliwy mąż i ojciec.

  • Piotr Gursztyn

    Dziennikarz, publicysta, historyk. Pracował m.in. w Radiu Plus, Telewizji Puls, telewizji Polsat, "Dzienniku. Polska-Europa-Świat", "Rzeczpospolitej", "Uważam Rze", "Do Rzeczy", Polskim Radiu RDC. Obecnie pracuje w TVP. Autor książek "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona" i "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?".

  • Piotr Legutko

    Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. Od 1991 do 1997 pracował w „Czasie Krakowskim” (także jako redaktor naczelny). Od 1997 związany z krakowskim oddziałem TVP. W 2006 był kierownikiem redakcji publicystyki TVP 1, a do czerwca 2007 zastępcą dyrektora Agencji Informacji TVP. W latach 2005–2006 redaktor naczelny kwartalnika „Nowe Państwo”. Był też redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego” (2007-2011). W 2012 roku został kierownikiem krakowskiego oddziału (i publicystą) tygodnika „Gość Niedzielny”. W lutym został 2016 mianowany dyrektorem TVP3 Kraków, a w styczniu 2017 objął stanowisko dyrektora TVP Historia. Jest Członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autorem książek „Mity IV władzy”, „Gra w media”, „Sztuka debaty”, „Jedyne takie muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”

  • Redbad Klynstra-Komarnicki

    Polski aktor, reżyser holenderskiego pochodzenia. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w roku 1994 i w tym samym roku zadebiutował w spektaklu telewizyjnym, adaptacji sztuki Horacio Quiroga „Biała Zapaść”. Znany m.in. z takich seriali jak „PitBull” czy „Na dobre i na złe” czy sztuki „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuela Schmitta wystawianej w Teatrze Mazowieckim. W latach 2001-2006 związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, a od 2008 z Teatrem Nowym w Warszawie.

  • Stefan Voss

    Szef weryfikacji w Deutsche Presse-Agentur. Trener mediów społecznościowych. W dpa pracuje od ponad 20 lat, były korespondent zagraniczny w Kijowie i Moskwie, redaktor działu politycznego w Berlinie. Stefan przez ostatnie lata budował zespół weryfikujący „fejki” w dpa w Berlinie.

  • Tomasz Lis

    Executive Director Havas PR. Doradzał takim markom i instytucjom jak m.in.: PKO BP, Procter&Gamble, Oshee, V&S Absolut Spirits, Diageo, Coca Cola, Nestle, Tesco, V&F Corporation, IBM, Sharp, Sony, PGNiG, Stora Enso, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Finansów. Wykładowca public relations w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, juror konkursów Złote Spinacze i Cannes Lions.

  • Tomasz Rożek

    Dziennikarz naukowy i fizyk, doktor nauk fizycznych, popularyzator nauki. Prowadził między innymi program „Sonda 2” w TVP i „Pytania z kosmosu” w radiowej Trójce. Szef działu naukowego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, która została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową sezonu 2010/2011.

  • Tomasz Wróblewski

    Dziennikarz i publicysta. Były redaktor naczelny m.in. tygodnika „Newsweek Polska”, „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Wprost”. Obecnie jest prezesem Warsaw Enterprise Institute.

  • Wojciech Pędzich

    Anglista, wikimedianin, członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska w kadencji 2014-2016 i 2016-2018-2020 (sekretarz).

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły

  • #FakeHunter Challenge: otwarcie
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Markiem Dietlem (GPW)
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Tomaszem Rożkiem
  • #FakeHunter Challenge: debata dziennikarska
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Agnieszką Hyży
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Tomaszem Lisem
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Redbadem Klynstra-Komarnickim
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Jakubem Biernatem oraz Aleśem Zarembiukiem
  • #FakeHunter Challenge: debata agencyjna
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Piotrem Legutko (TVP Historia)
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Cristiną Tardáguilą
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Joanną Kos-Krauze
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Hirkiem Wroną
  • #FakeHunter Challenge: debata naukowa
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Piotrem Gursztynem
  • #FakeHunter Challenge: panel dyskusyjny z Pawłem Mąciwodą - Jastrzębskim
  • #FakeHunter Challenge: zakończenie

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.