Czy resort kultury wydał potajemnie 15 mln zł na budowę Centrum Kultury Żydowskiej w Mogielnicy?

Report date: 22.05.2023 12:25

Share:

Reported news

Jest to fake news. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przekazało "potajemnie" 15 mln zł na utworzenie w Mogielnicy Centrum Kultury Żydowskiej. Wspomniana instytucja w ogóle nie istnieje...

https://twitter.com/_quoante/status/1660610813340598272

Verdict

Fake News

Expert's report

Date of the verdict: 23.05.2023 13:26

Jest to fake news. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przekazało "potajemnie" 15 mln zł na utworzenie w Mogielnicy Centrum Kultury Żydowskiej. Wspomniana instytucja w ogóle nie istnieje, a hotel, który powstaje w miasteczku jest inwestycją prywatnej amerykańskiej spółki. „W tajemnicy przed opinią publiczną Ministerstwo Kultury i samorząd sfinansowali Centrum Kultury Żydowskiej w miejscowości Mogielnica. Ośrodek wyposażony jest w SPA, sale konferencyjne, jadalnie, boisko sportowe i pokoje gościnne. Z kieszeni podatnika na ten cel poszło 15 mln zł” – czytamy we wpisie, opublikowanym na Twitterze 22 maja. Dla uwiarygodnienia tej informacji dołączono trzy zdjęcia przedstawiające grupę ortodoksyjnych Żydów modlących się i prowadzących obrady w rzekomym ośrodku konferencyjnym, a także fotografię przemawiającego podczas jakiejś uroczystości ministra kultury Piotra Glińskiego. Jednak treść tweeta jest dezinformacją. „Instytucja o nazwie Centrum Kultury Żydowskiej w Mogielnicy nie jest nam znana. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie finansowało nigdy takiej instytucji. Ani w programach ministra, ani wśród tzw. projektów europejskich nie ma projektu pod taką nazwą. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie finansuje niczego 'w tajemnicy' – wszystkie informacje na temat udzielanych dotacji są transparentne i widnieją na stronach MKIDN” – wyjaśniła Anna Pawłowska-Pojawa, dyrektor departamentu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Także Sławomir Chmielewski, burmistrz Mogielnicy potwierdził naszemu serwisowi, że gmina nie otrzymała dotacji na budowę rzekomego centrum ani się o nią nie ubiegała, ponieważ wspomniana inwestycja nie istnieje. „W Mogielnicy nie ma Centrum Kultury Żydowskiej, natomiast jest grób cadyka i co roku amerykańscy Żydzi przyjeżdżają w maju w rocznicę jego śmierci. Kilka lat temu spółka z USA kupiła od gminy działkę w przetargu i buduje tam hotel. Jednak żadne pieniądze z budżetu gminy ani Ministerstwa Kultury na to nie poszły” – zapewnia Sławomir Chmielewski. Manipulacją jest także użycie zdjęć dla uwiarygodnienia tezy o rzekomej inwestycji w Mogielnicy. Fotografia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego pochodzi z otwarcia wystawy poświęconej Abrahamowi Ostrzedze (polskiemu rzeźbiarzowi zamordowanemu w Treblince). Uroczystość odbyła się w styczniu 2017 r. na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. Natomiast trzy pozostałe zdjęcia zostały wykonane w Mogielnicy podczas tegorocznych obchodów rocznicy śmierci cadyka Chaima Meir Jechiel Szapira. W dniach 4-7 maja w mieście, jak co roku, gościła grupa około 400 ortodoksyjnych Żydów. Wyznawcy judaizmu spotykają się w Mogielnicy od kilkunastu lat, kiedy udało się zlokalizować miejsce pochówku wspomnianego cadyka i twórcy miejscowej dynastii chasydzkiej. Relację zdjęciową z uroczystości publikowały lokalne media, m.in. portal grojec24.net.

Sources

https://www.grojec24.net/news-mogielnica-zydowska-diaspora-swietowala-wazne-wydarzenie-[foto],10054.html Odpowiedź mailowa udzielona przez Annę Pawłowską-Pojawę, dyrektor departamentu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego 22 maja 2023 r. o godz. 18.05.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.