Report date: 26.11.2023 22:13
Share:
Blokada na trzech przejściach granicznych z Ukrainą zorganizowana przez protestujących polskich przewoźników nie dotyczy transportów specjalnych. Ciężarówki z pomocą humanitarną, podobnie jak dostawy ...
https://twitter.com/GloOouD/status/1728019561688056295Fake News
Date of the verdict: 27.11.2023 10:07
Blokada na trzech przejściach granicznych z Ukrainą zorganizowana przez protestujących polskich przewoźników nie dotyczy transportów specjalnych. Ciężarówki z pomocą humanitarną, podobnie jak dostawy paliwa dla wojska i żywność z krótkim terminem ważności, są przepuszczane bez kolejki. Do sprawdzenia trafił wpis w języku angielskim opublikowany 24 listopada w portalu X. Autor nazywa protest polskich przewoźników sabotażem mającym na celu zabicie ukraińskich żołnierzy i ludzi. „W tej chwili tysiące samochodów dostawczych z krytycznym importem – paliwem, dronami, kamerami termowizyjnymi, artykułami medycznymi itp. – są blokowane na polskiej granicy. Ładunki humanitarne również nie przechodzą” – czytamy. To nieprawda. Przedstawiciele protestujących przewoźników umożliwiają przejazd bez kolejki pojazdom z pomocą humanitarną, a także ciężarówkom przewożącym szybko psującą się żywność i materiały wojskowe. Doniesienia o rzekomym blokowaniu transportów specjalnych dementują organizatorzy pomocy dla Ukrainy. „To nieprawda, że tiry z pomocą humanitarną są blokowane. Nasz samochód, mimo że wiózł pomoc, gdy protest już trwał, stał na granicy w Dorohusku dosłownie 2 godziny, a to jest standardowy czas. Nawet jak nie było strajków, zdarzało się, że nasi kierowcy stali dłużej. Granica jest cała zastawiona, ale kierowcy wiozący transporty humanitarne, jak są korki, jeżdżą lewym pasem, komunikują się z innymi przez CB radio i są przepuszczani” – wyjaśnia Jacek Jęczmionka, pracownik Caritasu Lublin. Doniesienia o tysiącach specjalnych transportów, które rzekomo utknęły na drogach dojazdowych do granicy z powodu blokady dementują także przedstawiciele służb granicznych. „Transporty humanitarne dojeżdżają do przejść granicznych i są przez nas odprawiane priorytetowo. Przykładowo na przejściu w Dorohusku w ciągu ostatniej doby na 104 samochody ciężarowe, które wyjechały w kierunku Ukrainy odprawiono 5 pojazdów wiozących pomoc humanitarną. Natomiast w Hrebennem w tym samym czasie wyjechało z terytorium Polski na Ukrainę 159 samochodów ciężarowych, wśród których było 7 pojazdów z pomocą humanitarną. Większość pozostałych stanowiły samochody ciężarowe wiozące żywność i paliwa” – podkreśla Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Protest kilkudziesięciu polskich przewoźników rozpoczął się 6 listopada. Protestujący zablokowali trzy przejścia graniczne z Ukrainą: w Korczowej, Dorohusku i Hrebennem. Właściciele tirów domagają się zmiany unijnych przepisów. Nowe regulacje obniżyły koszty dla ukraińskich przewoźników, przez co z rynku wypierane są polskie firmy transportowe, które nie są w stanie konkurować z ukraińskimi.
Rozmowa telefoniczna z Michałem Derusiem, rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Lublinie przeprowadzona 27 listopada 2023 r. o godz. 12.15 Rozmowa telefoniczna z Jackiem Jęczmionką, pracownikiem Caritasu Lublin, przeprowadzona 28 listopada 2023 r. o godz. 13.30.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.