Czy potwierdzono skuteczność leczenia raka prostaty sodą?

Data zgłoszenia: 12.09.2022 06:24

Udostępnij:

Zgłoszony news

To nieprawda. Nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność sody w leczeniu nowotworów, w tym raka prostaty. W dodatku długotrwałe przyjmowanie sody oczyszczonej na własną rękę jest niebezpieczne – ...

https://www.pepsieliot.com/krotka-kuracja-leczenia-raka-prostaty-soda-wg-vernona-johnstona/

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 06.10.2022 15:00

To nieprawda. Nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność sody w leczeniu nowotworów, w tym raka prostaty. W dodatku długotrwałe przyjmowanie sody oczyszczonej na własną rękę jest niebezpieczne – grozi wzrostem ryzyka chorób serca, wątroby oraz nadciśnieniem tętniczym. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że soda bywa stosowana w lecznictwie, ale w przypadku zupełnie innych schorzeń. Używana przede wszystkim w celu neutralizacji kwasów. Rozpuszczoną zaleca się stosować w trakcie zgagi, której choć nie uleczy, to przyniesie chwilową ulgę. Neutralizująca kwas moczowy soda pomoże również w czasie pieluszkowego zapalenia skóry i infekcji dróg moczowych. Zwolennicy zastosowania sody oczyszczonej w leczeniu nowotworów uważają, że zmniejszenie kwasowości organizmu (czynienie go bardziej zasadowym) zapobiegnie wzrostowi i rozprzestrzenianiu się guzów. Ich zdaniem spożywanie pokarmów alkalicznych, takich jak soda, zmniejszy kwasowość organizmu. Niestety to nie działa w ten sposób. Nasze ciało utrzymuje dość stabilny poziom pH niezależnie od tego, co jemy. Skąd wziął się pomysł, że soda może pomóc leczyć raka? Wyższe poziomy kwasowości stwierdzono w tkankach otaczających guzy oporne na leczenie. Naukowcy odkryli mechanizmy stojące za tą zwiększoną kwasowością. W niektórych guzach litych (np. mięsakach) komórki znajdujące się głęboko w guzach są niedotlenione, co oznacza, że są pozbawione tlenu. Aby przetrwać, niedotlenione komórki rakowe wykorzystują glukozę, a nie tlen, jako główne źródło energii. Pozbawione tlenu, niedotlenione komórki rakowe metabolizują glukozę (cukier) do kwasu mlekowego, co zwiększa kwasowość guza i jego otoczenia. Kwaśne środowisko ułatwia wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych (przerzuty) do innych części ciała. Trzeba sobie jednak wyraźnie powiedzieć, że większość badań nad wpływem sody oczyszczonej na komórki rakowe pochodzi z eksperymentów laboratoryjnych i badań na zwierzętach, a i te nie dostarczają dowodów na skuteczność takie terapii. Przekonanie o jej skuteczności oparte na błędnych założeniach oraz na wierze osób zdesperowanych, które poszukują ratunku w przypadku ciężkiej choroby. Obecnie leczenie raka stercza opiera się na dwóch metodach: radioterapii, która niszczy komórki rakowe, albo chirurgicznym wycięciu nowotworu. – Osoby, u których w momencie diagnozy rozpoznajemy raka prostaty z przerzutami, powinny jak najszybciej trafić do onkologów. Możemy zastosować klasyczną chemioterapię – jej podanie jak najwcześniej daje dobre wyniki nawet w przypadku choroby, która ma już przerzuty – mówi dr Iwona Skoneczna, onkolog ze Szpitala św. Elżbiety – Mokotowskie Centrum Medyczne.

Żródła

- https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/aktualnosci/226710,skuteczne-leczenie-raka-stercza-dostepne-dopiero-na-etapie-z-przerzutami - https://www.cefarm24.pl/ - https://link.springer.com/article/10.1007/s10555-019-09787-4 - Budziszewska K. B. (2018). Zaburzenia metaboliczne i wodno-elektrolitowe u pacjentów z hematologicznymi chorobami nowotworowymi. Varia Medica, 2 (3), 201–215.

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.