Czy wzrost liczby kradzieży i włamań na Podkarpaciu to efekt przyjęcia uchodźców z Ukrainy?

Data zgłoszenia: 25.11.2022 08:33

Udostępnij:

Zgłoszony news

Teza zawarta w weryfikowanym tweetcie, że wzrost kradzieży i włamań na Podkarpaciu to efekt przyjęcia uchodźców z Ukrainy, nie znajduje potwierdzenia w policyjnych statystykach. Tylko za niewielki ods...

https://twitter.com/lookas_79/status/1593554691102838784

Werdykt

Fake News

Raport eksperta

Data werdyktu: 25.11.2022 14:27

Teza zawarta w weryfikowanym tweetcie, że wzrost kradzieży i włamań na Podkarpaciu to efekt przyjęcia uchodźców z Ukrainy, nie znajduje potwierdzenia w policyjnych statystykach. Tylko za niewielki odsetek przestępstw są odpowiedzialni przebywający w Polsce cudzoziemcy, których nie można zresztą utożsamiać z uchodźcami z Ukrainy. „Efekty już widać - włamania i kradzieże to istna plaga na Podkarpaciu” – brzmi zgłoszony do sprawdzenia tweet z 18 listopada. Wpis jest komentarzem do tekstu opublikowanego na portalu nowiny24, z którego wynika, że od początku roku podkarpacka policja odnotowała 1088 kradzieży z włamaniem. Tweet jest opatrzony hasztagiem #StopUkrainizacjiPolski, który wskazuje, że – zdaniem autora – wzrost przestępczości na Podkarpaciu to efekt przyjęcia uchodźców z Ukrainy. To nieprawda; tezy tej nie potwierdzają statystyki policji. Jak policzyła Komenda Miejska Policji w Rzeszowie, gdzie od lutego czasowo mogło przebywać nawet 100 tys. uchodźców z Ukrainy, liczba przestępstw popełnionych do listopada tego roku w porównaniu z ubiegłym rokiem nieznacznie wzrosła, ale odsetek obcokrajowców wśród sprawców pozostaje wciąż niewielki. Np. w 2021 r. w Rzeszowie stwierdzono 270 kradzieży, w których ujawniono 93 podejrzanych, ale wśród nich było zaledwie 3 cudzoziemców. Dla porównania w 2022 r. popełniono w tym mieście 314 przestępstw kradzieży, ujawniono 98 podejrzanych w tym 7 cudzoziemców. Nieznacznie wzrosła w Rzeszowie liczba włamań: w 2021 stwierdzono ich 109, ujawniono 24 podejrzanych, a wśród nich był jeden obcokrajowiec. W tym roku zaś włamań było 119, a wśród 32 podejrzanych było zaledwie 3 cudzoziemców. Wśród sprawców rozbojów w Rzeszowie nie odnotowano żadnego obcokrajowca, choć także w tej kategorii przestępstw nastąpił wzrost (w 2021 było ich 13, a w 2022 r – 19). Policja nie kryje, że statystyki wskazują na wzrost liczby przestępstw, ale nie wiąże tego faktu z obecnością uchodźców z Ukrainy. „W przypadku ujawnionych osób podejrzanych, odsetek udziału w nich cudzoziemców jest znikomy. Mówimy zresztą o cudzoziemcach, czego nie można utożsamiać z uchodźcami z Ukrainy. Wśród podejrzanych o popełnienie wymienionych przestępstw byli m. in. obywatele Słowacji i Gruzji” – zaznacza podinsp. Adam Szeląg, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Jak zatem policja tłumaczy niekorzystne zmiany w statystykach przestępczości? „Ma to związek z zakończeniem pandemii i zniesieniem ograniczeń jej towarzyszących, a obniżających mobilność społeczną” – tłumaczy podinsp. Adam Szeląg.

Żródła

Odpowiedź mailowa udzielona 23 listopada 2022 r o godz. 14.16 przez podinsp. Adama Szeląga, oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. .

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.